top of page

A polgári szertartás előtt leghamarabb 1 évvel, de legalább 31 nappal a tervezett dátum előtt időpontot kell kérni a választott helyszínhez tartozó Polgármesteri Hivatal anyakönyvvezetőjétől.

Hivatalosan házasság akkor jöhet létre, ha a személyesen megjelent házasulók az anyakönyvvezető és két tanú előtt kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek, és azt az anyakönyvvezető bejegyzi.

A házasságkötés a jegyzőkönyv felvételének időpontjához képest legkorábban 31 nap múlva tűzhető ki. Kivételes és indokolt esetben ez alól felmentést kaphatnak (pl.: menyasszony terhessége, külföldi munkavállalás), de ez az anyakönyvvezetőn és a jegyzőn is múlik.

A szertartás:

A szertartás menete anyakönyvvezetőnként eltérhet, de vannak kötelező elemek, amiket a törvény előír.

Általánosságban (a sorrend eltérhet) : bevonulás (lehet együtt vagy külön-külön is), az igen kimondása, az aláírólap aláírása, gyűrűhúzás, az anyakönyvvezető beszéde, kivonulás.

A szertartást ki lehet bővíteni extra elemekkel, mint például: gyűrűhozó lány viszi be a bevonulás előtt a gyűrűket; gyertyagyújtás vagy homoköntés (ezek az egybeolvadást, összetartozást szimbolizálják); pár fogadalma egymásnak (saját maguk által írt rövid beszéd); szülőköszöntő -az anyakönyvvezető szövegével, vagy a pár által írt, esetleg választott verssel, - ezeket kísérheti zene vagy ének; szülőköszöntő ajándékok átadása (lehet virág, bor, pezsgő...); koccintás pezsgővel; galambröptetés vagy lufi felengedés; rizsszórás vagy buborékfújás; bevonuló és egyéb zeneválasztás; és minden más, amit a pár szeretne.

A házasságkötéskor szükséges iratok, a tanúk és a házasulandók személyazonosításra alkalmas okmánya (személyi igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél) és a lakcímkártyája.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az időpont:

Nagyon fontos a választott dátum. Érdemes mielőbb rögzíteni az időpontot, mivel a nagy nap többi eseményével össze kell majd hangolni.

Minél korábban választunk dátumot, annál könnyebb lesz igényeinknek megfelelő helyszínt, és szolgáltatókat találnunk. Polgári és egyházi esküvőt lehet egy napra tenni, vagy külön napokra, ez csak egyéni szempontokon múlik, hiszen megvan mindkettőnek az előnye és hátránya is.

A helyszín:

Ott lehet házasságot kötni, ahol az erre irányuló szándékot a pár bejelenti az anyakönyvvezetőnél. Nincs lakóhelyhez kötött illetékesség. Házasságot kötni házasságkötő teremben, vagy kihelyezett helyszínen lehet.

A kihelyezett helyszínen történő házasságkötést a magyar törvények lehetővé teszik, de nem minden hivatal vállalja pl.: kevés anyakönyvvezetőjük van.

A bejelentkezés:

A házasságkötést megelőző eljárás része a bejelentkezés, célja, hogy megállapítsák, a tervezett házasságkötésnek nincs törvényi akadálya. A párnak személyesen és egy időben kell megjelennie, ekkor nyilatkoznak a házasság utáni névviselésről és a születendő gyermekek családi nevéről.  A menyasszony és a vőlegény személyazonosításra alkalmas okmánya, a lakcímkártyája és a születési anyakönyvi kivonata szükséges. A jegyzőkönyv felvétele és a házasságkötés időpontja között nem lehet több 1 évnél, különben az eljárást meg kell ismételni.

Ha valamelyik fél családi állapota elvált: a válásról szóló záradékkal ellátott házassági anyakönyvi kivonat vagy jogerős bírósági végzés a válásról; ha özvegy: a volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy záradékolt házassági anyakönyvi kivonat.

Amennyiben valamelyik házasuló fél külföldi állampolgár:

  • útlevél vagy személyazonosító igazolvány vagy letelepedési engedély;

  • születési anyakönyvi kivonat (hiteles magyar nyelvű fordítása)

  • tanúsítvány, hogy saját hazája törvényei szerint házasságot köthet (ez az irat a külföldi lakóhely szerint illetékes hivatalnál, követségen vagy konzulátuson beszerezhető, hiteles fordítása szükséges).

A szertartás és az extra szolgáltatások díját is ekkor kell tisztázni, ez Hivatalonként változhat.

 

A magyar törvények szerint a házasság intézménye kizárólag férfi és nő között köttethet, Magyarországon minden cselekvőképes, és 18. életévét betöltött nagykorú magyar állampolgár házasodhat. Gyámhatósági engedély szükséges a 16 és 18 év közötti fiatalok házasságkötéséhez, amit a kiskorú állandó lakhelye szerinti gyámhatóságon lehet beszerezni.

16 éves kor alatt nem lehet házasságot kötni jelenleg.

Nem köthetnek házasságot továbbá: egyenes ági rokonok; testvérek; testvérek egyenes ági, vér szerinti leszármazottai; volt házastárs egyenes ági rokonával; örökbefogadó az örökbefogadottjával.

A zsidó házasságkötési szertartások régi hagyományokra nyúlnak vissza. Ezek a jellegzetes elemek igazán széppé és meghitté teszik az eseményt.

A zsidó vallási törvények szerint érvényes házasságot két zsidó ember köthet.

A hüpe:

Gyakran a zsinagógában állítják fel a sátrat, a zsidó otthon szimbólumát, ami alatt a pár összeköti életét.

Lehet sokféle anyagból, gyakran egy régi imakendőt

feszítenek ki, vagy a zsinagóga saját hüpéjét, ami lehet egy gazdagon díszített bársony drapéria.

Ettől függetlenül a menyasszony választhat az esküvő színeibe illő bármilyen dekor anyagot, virágokat is.

De lehet a helyszín akár egy hotel bankett terme vagy rendezvénytermek is.

Van egy askenáz hagyomány, ami szerint szabad ég alatt tartják a ceremóniát.

A szertartás:

A pár vallásosságától függően csütörtökön vagy vasárnap tartjuk a ceremóniát. Hiszen péntek este bejön a szombat, ami alatt dolgozni, utazni, elektromosságot használni, tüzet gyújtani és főzni sem lehet. Ezek a tilalmak szombaton naplementéig, a csillagok feljöveteléig tartanak.

Mint általában az esküvőkön szokás, a ceremóniát fogadás követi. Ha mind két eseményre hivatalos vagy, akkor akár 5-7 órát is eltarthat az ünneplés.

Mint általában az esküvők, a zsidó esküvő is egy meghatározott rendet követ.

A fogadás

Zsidó esküvőkön általában húsos ételeket szolgálnak fel. Ilyenkor szívesen megidézik az ételek terén is a hagyományokat.

A vallásosabb esküvőkön kóser ételt fognak felszolgálni. Ez annyit tesz, hogy a húsos ételek mellett hiába keresünk majd tejfölt, sajtot vagy bármilyen tejterméket. Valószínűleg a kávénkba is tejmentes fehérítőt kapunk, és a sütemények is margarinnal készülnek majd.

Az étkezés előtt a pár vagy egy hozzátartozójuk áldást mond a kalácsra, amiből az egész násznépnek osztanak.

- Polgári szertartás -

- Vallási szertartás -

- Esküvő szervezés -

A két szertartás típus a pár igényei szerint variálható. Segítségünkkel mindenki megtalálhatja a számára optimális elegyét a kettőnek.

Az alábbiakban olvashatóak a két szertartás jellegzetességei.

Egy esküvő szervezésekor sok mindenre kell figyelni. Egy esküvőszervező le tudja venni a pár válláról a fölösleges terheket, hogy arra koncentrálhassanak amire igazán kell.

Az esküvő nem álom, nem cukormáz, hanem a közös életetetek egy fontos állomása, aminél fontos, hogy egymásra tudjatok figyelni és együtt tudjátok megoldani a feladatokat.

 

Végül mindegy, mennyi pénzt költenél és milyen lehetőségeid vannak, a lényeg, hogy tudatosan, a saját eredeti céljaidhoz, elképzeléseidhez ragaszkodva csináld végig az esküvőszervezést és magát a nagy napot. Vedd észre azt, ha már nem a saját akaratodból cselekszel, ha stresszelsz, ha frusztrált vagy, ha fáradsz.

Ebben tud segíteni egy kis lassítás és néhány őszinte beszélgetés a társaddal, hogy megtaláljátok a leginkább hozzátok illő variációt és ne vesszetek el a részletekben, ne veszítsétek el egymást a nagy nyomás miatt.

Mi nem csak megszervezni szeretnénk az esküvőket, hanem kicsit segíteni a párnak lassítani.

Szeretnénk segítséget nyújtani, hogy átgondolt döntést tudjatok hozni.

Főbb szolgáltatásaink:

  • helyszín

  • események koordinálása

  • dekoráció, virág

  • meghívó, save the date, ültető kártya

  • fotós, videós

  • kóser ételek, sütemények

  • ceremóniamester, vőfély, moderátor

  • esküvő coach

  • zenekar

bottom of page